Witam Cię na stronie PUSZYSTE MARCHEWKI, zapewne jesteś tu, ponieważ posiadasz królika, bądź myślisz o jego zakupie. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszam na naszego instagrama @puszystemarchewki POZDRAWIAM!

Przyczyny chorób.


NIEWŁAŚCIWE ŻYWIENIE. Błędy żywieniowe popełniane są przez właściciela królika wyłącznie przez nieuwagę lub nieświadomie. Można ich uniknąć, jeśli będziemy przestrzegać następujących zasad:

  • Unikać gwałtownej zmiany diety.
  • Podawać siano jako podstawa diety.
  • Dbać zawsze o świeżą i czystą wodę do picia oraz często myć miseczki oraz poidełka.
  • Podawać granulat w odpowiednich ilościach, aby do następnego karmienia była całkowicie wyjedzona.
  • Stosować granulaty tylko bezzbożowe, polecane granulaty znajdziecie TUTAJ>>> oraz TUTAJ>>>
  • Siano podawać tylko i wyłącznie w paśniku.
  • Często sprzątać klatkę i przynajmniej raz w roku zrobić jej dezynfekcję. 
  • Pamiętać, aby nie podawać mokrych warzyw, ponieważ powodują wzdęcia.
  • Nie stosować wapienek ani lizawek solnych, które przyczyniają się do kamicy nerkowej.

Jedną z chorób spowodowaną nieodpowiednim żywieniem jest przekarmienie żołądka czyli przekarmienie. Przeciążenie mięśni przewodu pokarmowego prowadzi do zaparcia, które jest dla królika bardzo bolesne. W razie braku pomocy lekarskiej choroba ta kończy się śmiercią. Objawy można łatwo zauważyć, ponieważ królik przestaje jeść i zgrzyta zębami. 

NIEWŁAŚCIWE UTRZYMANIE. Choroby wywołane niewłaściwym utrzymaniem powstają tylko i wyłącznie z winy właściciela. Szczególnie wiele błędów popełniają początkowi hodowcy. Do takich chorób zalicza się udar cieplny. Należy wiedzieć, że królik łatwo znosi temperatury dochodzące do -20 stopni, natomiast niezbyt dobrze się czuje w temperaturze powyżej 20 stopni. W okresie upalnych dni letnich należy więc bezwzględnie unikać wystawiania uszaków na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Należy pamiętać, aby nie pozostawiać ich w gorącym i dusznym pomieszczeniu bez dostępu do wody. W wyniku niestosowania się do tych zaleceń wskutek wysokiej temperatury otoczenia może nastąpić przegrzanie organizmu. To z kolei może spowodować silne przekrwienie mózgu. Królik leży wówczas wyciągnięty na ziemi i zieje próbując w ten sposób oddać możliwe dużą ilość ciepła do atmosfery. Chore zwierzę trzeba natychmiast umieścić w chłodnym miejscu, a jego kończyny polać chłodną wodą. Jeśli nie nastąpi poprawa oddechu, trzeba jak najszybciej zabrać uszaka do weterynarza.

OBRAŻENIA CIAŁA. Obrażenia ciała powstają zazwyczaj w czasie bójek zwierząt. Jeśli rana jest niewielka, to należy ją oczyścić, zdezynfekować i posmarować specjalną maścią. Przy poważniejszych ranach królika należy ostrożnie przewieźć do weterynarza. Rany na łapach powinny być opatrzone od razu, gdyż w wyniku stałego kontaktu z podłożem mogą ulec zainfekowaniu do powstania stanów zapalnych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Puszyste Marchewki , Blogger